امروز : چهارشنبه، 3 بهمن 1397

تفاوت پول های رایج با بیت کوین

24 آذر 1396, 21:32 zahra 4 448 بازدید 0 نظر
  • 0
تفاوت پول های رایج با بیت کوینتفاوت پول های رایج با بیت کوین
شاید این سوال ذهن بیشتر کاربران را مشغول کرده باشد که آیا بیت کوین با سایر ارزها تفاوت دارد یا خیر؟که امروز به پاسخ آن پرداخته ایم.
بیت کوین هم مانند بقیه ارز های رایج دنیا می تواند برای خرید و فروش و مبادلات تجاری مورد استفاده قرار گیرد. اما تفاوت عمده بیت کوین با سایر ارز ها چیست؟ بیت کوین محدود به منطقه جغرافیایی خاصی نیست و کاملا الکترونیکی و غیر متمرکز است. یعنی شما می توانید به سرعت با استفاده از بیت کوین معاملات بین المللی انجام دهید.

بیت کوین توسط مردم به تمام ارز های دنیا قابل تبدیل است. به فرض مثال شما می توانید از یک فرد خارجی که در حوزه یورو زندگی می کند بیت کوین دریافت کنید و به راحتی در ایران آن را به ریال تبدیل کنید یا بالعکس.
 
تفاوت عمده و اصلی بیت کوین با سایر پول ها، در غیر متمرکز بودن آن است. یعنی بر خلاف ارز های سنتی که توسط بانک های مرکزی و دولت ها کنترل می شود، 
 بیت کوین تحت تسلط هیچ فرد خاصی نیست و دولت ها یا بانک های مرکزی، موسسات ، شرکت ها و افراد نمی توانند سیاست های عرضه و تقاضای آن را کنترل کنند و کاملا تابع بازار است. یکی دیگر از مفاهیم غیرمتمرکز به این معنی است که هر یک از اعضای شبکه بیت کوین خود تمام تراکنش های بیت کوین را در کامپیوتر خود نگه داری می کند و به همین دلیل امکان دستکاری و ازبین رفتن دارایی افراد تنها با از بین رفتن صد ها هزار یا میلیون ها کامپیوتر در سراسر جهان که توسط مردم عادی نگه داری می شود ممکن است!
بیت کوین کجا چاپ یا ضرب می شود؟
بیت کوین هیچ نماد یا جایگزین فیزیکی شامل کاغذ یا سکه ندارد! پول های چاپی توسط یک نهاد مرکزی چاپ می شوند و در شرایط خاص این نهاد ها می توانند بدون رعایت پشتوانه ارزی اقدام به چاپ پول کنند که باعث کاهش ارزش پول می شود! اما بیت کوین یک ارز الکترونیک است که تولید آن مشخص و توسط یک الگوریتم پیچیده ریاضی کنترل می شود و هیچ گاه میزان تولید آن خارج از آن الگوریتم نخواهد بود. بنابراین منابع بیت کوین توسط دولت ها قابل دستکاری نیست.
 
تولید بیت کوین در فرآیند ماینینگ انجام می شود که هر فردی از هر نقطه از دنیا می تواند به ماینر های بیت کوین بپیوندد. برای کسب بیت کوین از این طریق باید سخت افزار محاسباتی بیت کوین را تهیه کنید و به شبکه غیرمتمرکز بیت کوین متصل شوید و شما هم جزیی از این شبکه شوید.
این شبکه که شامل صد ها هزار ابر کامپیوتر است وظیفه اثبات صحت تراکنش ها را بر عهده دارد.
کل بیت کوین موجود در جهان چقدر است؟
کل منابع بیت کوین تا حدود صد سال دیگر ۲۱ میلیون بیت کوین است که تا امروز ۱۶ میلیون واحد آن استخراج شده است و حدود ۵ میلیون بیت کوین دیگر در صد سال آینده توسط ماینر های بیت کوین استخراج خواهد شد. دلیل اصلی افزایش قیمت بیت کوین همین محدودیت منابع بیت کوین است و هرچه زمان بیشتری می گذرد با توجه به افزایش تقاضا و کاهش عرضه قیمت بیت کوین بیشتر می شود تا جایی که عرضه و تقاضا به ثبات برسد.
بیت کوین به واحد های کوچکتر قابل تقسیم است تا جایی که یک صد میلیونیوم بیت کوین را یک ساتوشی می نامند.

تفاوت پول های رایج با بیت کوین

کلید واژه ها :

نظر دهید :

نام شما :
ایمیل :
نظر شما :
دو کلمه نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید : *